Borowik szlachetny
Potocznie zwany jest ,,prawdziwkiem’’. Ten grzyb występuje na przełomie czerwca i listopada. Można go znaleźć w lasach iglastych jak i liściastych. Borowiki występujące w lasach liściastych różnią się nieco od tych spotykanych w lasach iglastych, wiąże się to z ilością światłą, jaka dociera do najniższych warstw w tych środowiskach.
Małe okazy borowika są całkowicie białe zwłaszcza te spotykane w lasach iglastych. Czapka małych okazów jest zwinięta do środka i przylega do trzonu, który jest biały. Gdy grzyb osiągnie większe rozmiary czapka rozwija się, zmienia barwę z białej na jasnobrązową lub brązową (nie sposób określić dokładnie kolorystykę tego okazu, ponieważ jest on bardzo mocno zróżnicowany, a jego wygląd zależy od miejsca, w którym rośnie), a miąższ znajdujący się na spodniej części blaszki zmienia kolor z białego na żółty lub zielony, gdy owocnik jest bardzo dojrzały. Zarodniki borowika są przenoszone przez wiatr.
Borowik jest ceniony przez grzybiarzy za specyficzny smak. W naszym regionie dodaje się go do różnorodnych dań. Można go pomylić z goryczakiem żółciowym, który też występuje w sąsiedztwie borowików. Wiele małych okazów owadów znajduje schronienie w trzonie tego grzyba, jest on także pożywieniem leśnych zwierząt.
Źródło: