Wycieczka do kopalni soli w Bochni
Dnia 16 czerwca 2016 roku odbyła się wycieczka szkolna. Celem wycieczki było zwiedzenie kopalni soli w Bochni, Muzeum Motyli Arthropoda w Bochni oraz Zamku Lubomirskich w Nowym Wiśniczu. O godzinie 8:45 wszyscy uczniowie zebrali się pod Domem Strażaka w Wólce Hyżneńskiej, by o godzinie 9:00 wyruszyć autokarem w podróż. Pierwszym punktem wycieczki był zamek w Nowym Wiśniczu, do którego wycieczkowicze dojechali około godziny 12:00. Przed wiekową budowlą pani przewodnik gorąco przywitała uczniów, po czym przedstawiła historię zamku. Zwiedzający mogli obejrzeć główny dziedziniec, kaplicę, pokoje, salę audiencyjną i jadalnię. W jednym z pomieszczeń były umieszczone realnych rozmiarów kopie pomników Jana Pawła II, które są rozlokowane w różnych miejscach na całym świecie. Jednym z punktów zwiedzania zamku było także wyjście na balkon i podziwianie panoramy miasta.
Po zwiedzeniu zamku uczniowie udali się do Muzeum Motyli w Bochni. Tam właściciel muzeum zaimponował uczniom wiedzą przyrodniczą oraz wieloletnią kolekcją motyli z całego świata. Niektóre z nich miały bardzo ciekawy sposób na przetrwanie inne zaskakujące rozmiary, kolory, wzory i kształty. Po zakończonej lekcji był czas na zakupienie pamiątek.
Ostatnim punktem atrakcji tego dnia była kopalnia soli w Bochni. Uczniowie dotarłszy na miejsce zjechali szybem 343 metry w dół. Po przejściu stromymi schodami doszli do podziemnej stołówki, gdzie przygotowano już ciepły posiłek dla uczestników wycieczki. W miejscu tym także uczniowie mogli spędzić miło czas na grze w piłkę nożną czy koszykówkę. Przewodnik, który oprowadzał uczniów po kopalni był zaciętym kibicem, dzięki czemu mieli oni okazję dopingować naszą drużynę piłkarzy przed zbliżającym się meczem z Niemcami. Gdy uczniowie zjedli obiad „pod powierzchnią ziemi” ruszyli dalej schodami tym razem w górę. Po przejściu około 40 m zostali podzieleni na dwie grupy, które były oprowadzane równolegle przez przewodników. Każda z grup ruszyła zwiedzać kopalnię i poznawać jej historię przedstawioną przy pomocy technik audiowizualnych. Pokaz przybliżył uczniom m. in. jak wyglądała praca górników dawniej i z jakimi trudnościami mieli do czynienia górnicy. Ostatnim etapem zwiedzania podziemnych tuneli kopalni był przejazd kolejką, jaką poruszali się dawniej górnicy. Na koniec wszyscy wrócili na powierzchnię szybem górniczym, po czym udali się do autokaru by wyruszyć w drogę powrotną. Choć zmęczeni po trudach pieszej wędrówki wycieczkę zaliczyć należy do bardzo udanych przedsięwzięć.