Informacje ogólne

1. POŁOŻENIE  

Wólka Hyżneńska jest małą miejscowością wiejską położoną na południowym wschodzie od Rzeszowa, czyli stolicy podkarpacia.  Z punktu geograficznego miejscowość i pobliskie tereny leżą na Pogórzu Dynowskim, które jest częścią Pogórza Środkowo – Beskidzkiego, a więc zewnętrznych Karpat zachodnich. Dodatkowo miejscowość leży w obrębie gmin należących do tzw. Doliny Strugu.  Nazwa ta wzięła się stąd, że tereny te leżą w dorzeczu prawobrzeżnego dopływu Wisłoka, czyli rzeki Strug. Wólka Hyżneńska jest częścią gminy Hyżne. W miejscowości swój początek ma rzeka Mleczka, która płynie terenami Grzegorzówki – sąsiedniej miejscowości, następnie bieg rzeki kieruje się w stronę miejscowości Hadle Szklarski, po czym po 47 km uchodzi do Wisłoka. Teren miejscowości jest położony znacznie wyżej niż pobliskie miejscowości. Wysokość nad poziomem morza wacha się od około 330 m do 370 m n. p. m. 

2. KLIMAT

Klimat regionu związany jest z położeniem miejscowości na obszarze zaliczanym do Pogórza Dynowskiego.  Panuje tutaj klimat umiarkowany – przejściowy pomiędzy nizinami rozciągającymi się na północy podkarpacia a znacznie większymi wysokościami nad poziomem morza na południu województwa. Obserwując na przestrzeni lat warunki klimatyczne miejscowości można stwierdzić, że ciepłe wiatry i wilgotne powietrze napływają zazwyczaj z zachodu, zaś zimne wiatry i suche powietrze z wschodu. W miejscowości można powiedzieć, że panuje specyficzny mikroklimat. W odniesieniu do okolic miasta Rzeszów zauważalna jest różnica temperatur. Latem zdarza się, że w regionie panuje piękna słoneczna pogoda, gdzie na terenach niżej położonych występuje niższa temperatura oraz mgła. Zimą z kolei można zaobserwować niższe temperatury i bardziej odczuwalne powiewy wiatru.

Obecnie zimy są łagodne, często bez opadów śniegu, a gdy pojawiają się opady w styczniu lub lutym, zazwyczaj śnieg zalega bardzo krótko. Z kolei lata są upalne, bardzo suche, a opady deszczu przychodzą często po długotrwałej suszy i utrzymują się przez dłuższy okres czasu. Sięgając do lat 60 XX wieku pierwsze przymrozki przypadały już na październik, a zimy trwały nawet przez okres 5 miesięcy. W tym czasie występowały obfite opady śniegu, srogie mrozy utrzymujące się przez dłuższy okres czasu. Z kolei lata były ciepłe i gorące jednak okres suszy nie utrzymywał się tak długo jak obecnie. Średnia temperatura w ciągu roku w regionie wacha się od 7 do 8 stopni Celsjusza. Z kolei średnia roczna suma opadów waha się w graniach od 700 mm do 800 mm.

3. GLEBY

Obszar miejscowości to region typowo rolniczy. Wszystkie pola uprawne powstały w wyniku wykarczowania lasów podczas nasilonej akcji osadniczej tych terenów. Gleby tych obszarów zaliczane są do tzw. gleb ciężkich. To gleby klasy III i IV, czasami V.  Najczęściej występują tutaj gleby brunatne, a w obniżeniach terenów leśnych gleby bagienne, chociaż są one rzadkością.  Pola uprawne były elementem charakterystycznymi wsi, jednak z postępem czasu coraz mniej mieszkańców zajmuje się pracą na roli. Na glebach uprawianych przez rolników dobry plon wydaje pszenica oraz warzywa np. ziemniaki czy też cebula. 

Źródła: