Mniszek lekarski

Jest rośliną pionierską, czyli zasiedla bardzo trudne tereny. W ciągu roku produkuje około 3000 nasion. Jego korzenie i kwiatostany wykorzystuje się do produkcji leków. Nie jest objęty ochroną oraz nie jest zagrożony wyginięciem. Tą roślinę zapylają owady. Potocznie mówi się na nią „melcz” lub „dmuchawiec.  Mniszek lekarski porasta łąki, pastwiska, przydrożne trawniki i ogrody. Pozyskiwany przez pszczoły miód z mniszka uznawany jest za jeden z najzdrowszych.

Roślina ta w niektórych obszarach, a zwłaszcza na terenach górskich jest rośliną miododajną, ponieważ nektar zgromadzony w niej jest bardziej wydajny. Przy ciepłej, bardzo słonecznej pogodzie pszczoły z kwiatów zbierają dużo pyłu. Miód z mniszka nie tylko ma właściwości przeciwzapalne lub wirusowe, ale także właściwości przeciwmiażdżycowe, żółciopędne oraz odtruwające. Pyłek mniszka ma dla owadów duże znaczenie. Z niego pozyskują pokarm. Surowcem leczniczym tej rośliny są głównie liście i korzenie. Z korzeni i kwiatów można wytwarzać napary. Z świeżych liści i korzeni można tworzyć również soki.

Ciekawostką jest to, że mniszek lekarski ma dużo zastosowań m.in. jest rośliną kosmetyczną, ponieważ jest dodawany do kremów. Z jego kwiatów tworzy się syrop leczniczy, który stosuje się w celu złagodzenia bólu gardła, a także leczenia infekcji dróg oddechowych.

Źródło: