flora

Borowik szlachetny

Potocznie zwany jest ,,prawdziwkiem’’. Ten grzyb występuje na przełomie czerwca i listopada. Można go znaleźć w lasach iglastych jak i liściastych. Borowiki występujące w lasach liściastych różnią się nieco od tych spotykanych w lasach iglastych, wiąże się to z ilością światłą, jaka dociera do najniższych warstw w tych środowiskach.

Konwalia majowa

Roślina ta znana jest pod wieloma nazwami zwyczajowymi i ludowymi. Konwalia ma ciemnozielone wydłużające się liście, które wyrastają z podziemnego kłącza. Kłącze jest to podziemny korzeń. Ma ona owoc zwany potocznie czerwoną jagodą. Rozrasta się szeroko na boki i posiada duże liście najczęściej dwa lub trzy. Jest to roślina ozdobna, a jednocześnie trująca.

Brzoza brodawkowata

Brzoza jest drzewem liściastym o białej korze, gałązki ma nagie, zwisające. Brzozy występują w strefie umiarkowanej. Posiada lekką i zwiewną koronę. To drzewo rośnie bardzo szybko, żyje do 100 lat. Jej liście są wykorzystywane w medycynie, ponieważ mają właściwości lecznicze np. wykorzystuje się je do przygotowywania herbaty lub olejków eterycznych.

Borówka czarna

Ma wiele nazw zwyczajowych m.in. czarna jagoda czy po prostu jagoda. Krzewinka rośnie na wysokość od 15 cm do 60 cm. Borówka za młodu ma zielone pędy, później stają się zdrewniałe o kolorze szarym. Kwitnie bardzo obficie. Owoce borówki są powszechnie znane, jako kulista jagoda z czarno-niebieskim nalotem i ciemnofioletowym miąższem. Borówka ta kwitnie od kwietnia do czerwca.