Wycieczka do Rzeszowa

16 września 2016 roku uczniowie klas IV – VI udali się do Rzeszowa gdzie zaplanowano dla nich szereg atrakcji edukacyjno – kulturalnych. W pierwszej kolejności uczniowie odwiedzili studio Telewizji Rzeszów. Pan oprowadzający po studiu przedstawił kulisy powstawania programów telewizyjnych, opowiedział jak poszczególni pracownicy zajmują się opracowywaniem materiałów z których powstaje dany program. Uczniowie mogli zobaczyć za pomocą jakich urządzeń montowany jest dźwięk i obraz, który następnie emitowany jest w telewizji.  Kolejno zaprezentowano studio w którym odbywają debaty na tematy dotyczące podkarpacia lub emitowane są codzienne wiadomości kulturalne. Uczniowie obejrzeli także film dotyczący historii powstawania telewizji polskiej w regionie. Następnie zostali zaproszeni do archiwum, gdzie mogli zobaczyć jak wszystkie materiały, które wyemitowano w telewizji są magazynowane oraz dowiedzieć się na czym polega praca osoby zajmującej się klasyfikowaniem i opisywaniem materiałów wyświetlanych w różnorodnych programach emitowanych na antenie telewizji.

Uczniowie pożegnawszy przewodników udali się w stronę Mostu Zamkowego, a dokładniej mówiąc na plac przy al. Lubomirskich, gdzie znajduje się multimedialna fontanna. Wszakże były to godziny przedpołudniowe dlatego też nie mogli oni zobaczyć jej w całej okazałości ale mimo to spędzili tam kilkanaście minut podziwiając jak woda radośnie tryska.  A jak to w praktyce bywa uczniowie bardzo szybko potrafią sobie zorganizować swój warsztat zabaw, którego głównym punktem była oczywiście fontanna.

Dalej uczniowie udali się w kierunku Filharmonii rzeszowskiej i kierując się w stronę rynku zrobili przystanek przy zabytkowej studni usytuowanej w centralnej części palcu. Po krótkiej przerwie wycieczkowicze skierowali swoje kroki w kierunku Galerii Sztuki Współczesnej "BellArt" mieszczącej się przy Teatrze "Maska" w Rzeszowie. Uczniowie mogli tam podziwiać dzieła sztuki współczesnej, ale także dzieła rzeźbiarzy i grafików. Następnym etapem wspólnego wyjazdu było obejrzenie wystawy malarstwa w Biurze Wystaw Artystycznych w Rzeszowie. W miejscu tym uczniowie podziwiali wernisaż artysty Jana Tutaj, dzięki czemu zapoznali się z technikami tworzenia tego rodzaju wystawy oraz mogli zobaczyć jakich materiałów używają artyści przy tworzeniu profesjonalnych wernisaży. Następnie uczniowie obejrzeli wystawę malarstwa Magdaleny Nałęcz pt. „Mój pejzaż”, która przedstawiała różne wyobrażenia artystki dotyczące pejzaży. Po spędzeniu kilkunastu minut na podziwianiu pejzaży uczniowie udali się dalej by zobaczyć ostatnią z zaplanowanych na ten dzień wystawę malarstwa w Wojewódzkim Domu Kultury w Rzeszowie. W budynku WDK uczniowie mogli podziwiać wernisaż zmarłego już artysty Tadeusza Czwakiel.

Po solidnej lekcji plastyki wszyscy udali się na słynne w całym mieście „Lody u Myszki”, ale zanim tam trafili natknęli się na punkt pomocy medycznej. Dzięki temu klasy IV – VI uczestniczyły w krótkim instruktażu dotyczącym udzielania poszkodowanemu pierwszej pomocy. Mogli poćwiczyć uciski klatki piersiowej na fantomie oraz sprawdzić jak działa urządzenie AED. Miejscowy ratownik w interesujący sposób przybliżył uczniom podstawową wiedzę z tej dziedziny oraz włączył ich czynnie w proces ratowania poszkodowanej osoby. Na pochwałę zasługuje postawa uczniów, którzy wykazali się wiedzą i bez większego skrępowania podjęli się wykonywania sugerowanych przez ratownika ćwiczeń.

Była to ostatnia atrakcja tego jakże wyczerpującego dnia. Nad bezpieczeństwem uczniów czuwała p. Monika Warchoł, p. Kazimiera Ostrowska oraz p. Rafał Ślemp.