Wycieczka do Krakowa 

16 października 2017 r. uczniowie klas II – VII udali się na wycieczkę do Krakowa zorganizowaną w ramach projektu pt. „Współpraca placówki doskonalenia nauczycieli z gminą Hyżne w zakresie wzrostu jakości kształcenia w wybranych szkołach”. O godzinie 6:30 wszyscy wyruszyli autokarem spod Domu Strażaka w Wólce Hyżneńskiej. Ponad trzygodzinna podróż do miejsca docelowego mogłaby się wydawać bardzo nużąca, ale nic podobnego. Pan przewodnik potrafił zainteresować uczniów różnorodnymi aspektami i ciekawostkami, które podziwiać mogli uczestnicy wycieczki za oknami autokaru.

Tak też pokonując kolejne kilometry wyznaczonej trasy uczniowie minęli zagrodę koni polskich, mogli sprawdzić gdzie wybudowano wiadukty dla zwierząt czyli specjalne przejścia, które co jakiś czas były usytuowane nad autostradą.  Przewodnik wyjaśnił do czego służą te korytarze migracyjne. Dalej uczniowie zobaczyli kiwon, który wydobywa ropę naftową znajdującą się pod powierzchnią ziemi.  Zbliżając się do Krakowa uczestnicy widzieli także jedno z nielicznych w Polsce lotnisk dla samolotów utworzonych na autostradzie, Górę św. Marcina, która jest najbardziej wysuniętym na północ krańcem Karpat. Podczas transportu obserwowali zjawisko smogu z jakim mieszkańcy Krakowa mają do czynienia. Przejeżdżając przez miasto mogli zobaczyć pomnik Żydów w Płaszowie, Centrum Biznesowe oraz Centrum Kultury i Sztuki Japońskiej.

Zwiedzanie Krakowa rozpoczęli od obejrzenia wizytówki Krakowa, a więc Smoka na Wawelu, następnie udali się do Katedry na Wawelu. We wnętrzu katedry ujrzeli arrasy zdobiące ściany świątyni, krzyż św. Jadwigi, kaplicę Wincentego Kadłubka, grób Kazimierz Wielkiego, insygnia królewskie św. Jadwigi oraz relikwie św. Jana Pawła II.  Następnie przewodnik zabrał uczniów na dziedziniec Zamku Królewskiego. Będąc jeszcze na Wawelu ujrzeli pomnik Tadeusza Kościuszki, a tuż za nim Bramę Herbową. Każdy obiekt i miejsce w którym uczniowie byli zostało szczegółowo i w interesujący sposób scharakteryzowane przez przewodnika.

Ostatnim etapem wycieczki były zajęcia w Ogrodzie Doświadczeń im. Stanisława Lema w Krakowie. W ogrodzie uczniowie podzieleni na dwie grupy oprowadzani byli przez przewodników, którzy wyjaśniali interesujące zjawiska zaczerpnięte z nauk przyrodniczych. I tak obserwowali iluzje optyczne, zjawisko powstawania tęczy, kalejdoskop luster, urządzenia tworzące fale akustyczne, wiry wodne, wagę wykorzystującą ciecz, oddziaływanie magnesów na różne metale, przekonali się o działaniu siły odśrodkowej, widzieli kołyskę Newtona, model Układu Słonecznego. Sami sprawdzili działanie huśtawki przenoszącej drgania, platformy równowagowej czy też peryskopu. Nie sposób wymienić wszystkich atrakcji jakie oferował ten obiekt. Zwieńczeniem intensywnych zajęć w ogrodzie było bujanie w żyroskopie, trampolina i turlanie w kuli Zorba. Zadowolenie uczniów z wycieczki może odzwierciedlać zdanie jednego z uczniów, wypowiedziane jeszcze w trakcie trwania eskapady – „to niesamowita wycieczka, nie spodziewałem się, że będzie aż tak interesująca”. Po zajęciach w ogrodzie wszyscy udali się na przerwę obiadową, a po niej w drogę powrotną do domu. Opiekę nad uczniami sprawowali p. T. Baran oraz p. R. Ślemp.