Rola bajkoterapii w życiu dziecka

Bajkoterapia - to metoda pracy z dziećmi w wielu przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Bajki i baśnie mają swą terapeutyczną moc. Są one dziecku bliskie, nie tworzą sztucznej sytuacji terapeutycznej, nie zmuszają do konkretnych działań, nakierowują tylko na odpowiednią drogę. Przekazywane ustnie czy na piśmie niosą czytelnikowi nadzieję i odsyłają do lepszej, bezbolesnej rzeczywistości.

ROLA BAJKI TERAPEUTYCZNEJ W ŻYCIU DZIECKA

  • Najważniejsza rola bajki i baśni polega na redukcji lęku i napięć.
  • Najważniejszym celem bajko-terapii jest uspokojenie emocji, obniżenie lęku, otwarcie dziecka na zmiany, akceptacja własnych emocji. Proces ten nie zawsze dokonuje się od razu. Wszystko zależy od sytuacji, od samego dziecka, jego stanu emocjonalnego i etapu rozwoju
  • Bajki i baśnie zaspokajają podstawowe potrzeby dziecka: bezpieczeństwo, akceptacje i miłość.
  • Bajki i baśnie mogą przyczyniać się do harmonijnego rozwoju dzieci.

Cechą charakterystyczną bajek terapeutycznych jest to, że bohater bajkowy znajduje się w trudnej sytuacji i przeżywa lęk, a wprowadzone postacie i rozwój zdarzeń umożliwiają redukcję tego lęku; bohater uczy się różnych sposobów jego przezwyciężenia, natomiast nabycie nowych kompetencji zmienia sytuację psychiczną i zachowanie bohatera.

WPŁYW BAJKOTERAPII NA DZIECKO

  • Bajkoterapia pomaga w przezwyciężeniu lęków związanych z różnymi sytuacjami. Wykorzystuje się odpowiednio dobrany tekst. Dzięki temu w psychice dziecka pojawia się pozytywne myślenie, dzieci zaczynają rozumieć swoje uczucia, ich przejawy, a także przyczyny.
  • Bajki terapeutyczne pokazują, jak trzeba sobie radzić i przedstawiają pewne wzorce postępowania. Sprawiają, że dzieci zaczynają rozumieć świat, w którym żyją, przestają czuć się samotnie
  • Ważną rolą bajkoterapii jest również rola relaksacyjna. Ma ona za zadanie ograniczenie stresu czy napięcia emocjonalnego, budowanie dobrego samopoczucia i nastawienie do pozytywnego myślenia. Taką rolę zwykle pełnią treści zawierające elementy humorystyczne.
  • Literatura wykorzystywana jako forma zabawy może tez mieć na celu chwilowe odsunięcie dziecka od problemów, które go dotyczą, a na które nie ma ono wpływu.

W naszej szkole w tym roku prowadzona jest akcja czytelnicza, której celem jest comiesięczne przybliżenie dzieciom bajek, pomagających przezwyciężać problemy, które mogą ich dotyczyć. Ze względu na obecną sytuację i naukę zdalną, zachęcam rodziców oraz dzieci do przeczytania wybranych bajeczek w domu i omówienia poruszanego w nich problemu.

Poniżej podaję link z propozycjami bajek terapeutycznych do wykorzystania w domowym zaciszu.

Propozycje bajek terapeutycznych:

http://www.pomagamydzieciom.info/files/pdf/bajki%20terapeutyczne%20PROMYK%20SLONCA.pdf

Życzę przyjemnej i owocnej lektury!