Zajęcia warsztatowe – tworzenie szyszek weselnych

Na jednych z zajęć do szkoły zostali zaproszeni goście – panie mające bardzo rzadkie i nie typowe zajęcie, mianowicie wyrób szyszek weselnych. Szyszki weselne to rodzaj wizytówki, którą otrzymywali goście zaproszenie na uroczystości weselne. Udało się przeprowadzić, krótki wywiad z naszymi gośćmi.

„- Czy lubią Panie swoje hobby i jak długo należy pracować by otrzymać taką szyszkę?

- Oczywiście, że lubimy swoje zajęcie. Jest to zajęcie czasochłonne, jednak, kiedy wykonujemy szyszki wspólnie to dzielimy się zadaniami. Jest kilka wzorów szyszek i każdą wykonuje się trochę innym sposobem, ponieważ zawierają inne elementy. Ale gdy wykonujemy szyszki to tworzymy określoną liczbę tylko jednego wzoru wtedy praca nie jest męcząca i są widoczne efekty.

- Od jakiego czasu panie zajmują się tym rzemiosłem?

- Ja tworzę szyszki od 25 roku życia, z kolei córka już od kilku lat mi systematycznie pomaga.

- Proszę nam powiedzieć, jakie składniki są potrzebne do wykonania tej ozdoby?

- W pierwszej kolejności trzeba przygotować ciasto, nie jest to skomplikowana sprawa. Wystarczy 1,5 litra wody, szczypta cukru, mąka żytnia i pszenna. Ciasto mięsimy do uzyskania zwartej bryły, teraz możemy odpowiednio dodać barwniki stąd otrzymujemy różne kolory ciasta. Kolorowe ciasto służy do tworzenia elementów ozdób, niektóre z nich tworzy się ręcznie, a niektóre trzeba wyciąć.  Białe ciasto, które posłuży, jako najniższa warstwa szyszki należy rozwałkować do grubości nie większej niż 0,5 cm. Trzeba pamiętać przy tym, że szyszki po wykonaniu będą pieczone, gdy ciasto będzie za grube, może popękać lub się zniekształcić.

- Dobrze to jak wygląda dalej proces tworzenia takiej szyszki. Mamy przegotowane ciasto, więc co dalej?

- Najpierw z białego ciasta wycinamy podkład foremką w kształcie gwiazdki. Przy tym wzorze szyszki widzimy, że będą nam potrzebne listki i płatki róż. Elementy te wycinamy foremką w kształcę kółka. Przy tworzeniu listków potrzebujemy nożyka do wykonania nacięć i w zasadzie listek jest już gotowy, wystarczy go tylko umocować w odpowiednim miejscu na naszym podkładzie. Płatki róż wycinamy tą samą formą i dokładamy je dookoła tak był ułożyły kwiat róży. Trzeba tutaj więcej wprawy, ponieważ płatki nie mogą być za grube. Kiedy stworzymy dwie różyczki układamy je w centralnej części. Tak przygotowana ozdoba gotowa jest do upieczenia, proces trwa krótko i chodzi w nim o to by ciasto stwardniało. Po upieczeniu szyszkę czeka ostatni etap, czyli malowanie lakierem bezbarwnym, co nadaje jej wyrazistości.

- Dziękujemy za wywiad.”

Wywiad przeprowadzali uczniowie klasy VI z panią Adelą Bałą i Marią Błońską.

W dalsza część zajęć dotyczyła warsztatów, z pomocą gości uczniowie przeszli do tworzenia własnych szyszek. Na pierwszy rzut oka zadanie wydawało się trudne, kiedy jednak uczniowie pojęli zasadę tworzenia ozdób, widoczny był duży entuzjazm na ich twarzach. Efekty pracy przedstawiono w galerii poniżej.