Tradycyjny strój ludowy

Dzięki uprzejmości Pana Antoniego Ossolińskiego – Dyrektora Gminnego Ośrodka Kultury w Hyżnem, mogły odbyć się kolejne zajęcia, które pozwoliły mi zapoznać uczniów z tradycyjnym ludowym strojem. Na potrzeby zajęć wypożyczone zostały dwa stroje członków Gminnego Zespołu Pieśni i Tańca „Hyżniacy” – damski i męski.

Strój męski obejmuje materiałową koszulę w kolorze białym, materiałowe spodnie w kolorze niebieskim (jak uczeń stwierdził bardzo szorstkie podczas noszenia) wkładane w buty z cholewką. Dodatkowo na spodniach przyszywane były czerwone zdobienia mające kształt rozciągniętego półkola. Koszula zwisała swobodnie i była przepasana długim zdobionym pasem. Na wysokości kołnierzyka koszuli gdzie zapiano pierwszy guzik przypinano czerwoną wstążkę. Pas był zapinany o dziwo do koszuli nie spodni jak jest noszony obecnie, co więcej był tak długi, że nawet u rosłej budowy mężczyzny zwisał swobodnie do kolan. Na białą koszulę zakładano długą sięgającą poniżej pasa niebiską kamizelkę wykonaną z tego samego materiału, co spodnie. Kamizelka zapinana była na metalowe guziki, a wzdłuż nich po lewej i prawej stronie przyszywano okrągłe i kolorowe zdobienia w kształcie małych pomponików. Po obu stronach kamizelki były zlokalizowane kieszenie zapinane na metalowy guzik, również przyozdobione kolorowymi pomponami. Całość dopełniona była czarnym kapeluszem z kolorowymi otokiem oraz zwisającym pomponem.

Strój damski można powiedzieć, że był znacznie bogatszy w zdobienia. Obejmował on kolorową spódnicę, pod którą noszono białą półhalkę. Dolna część spódnicy obszyta była tasiemkami, zaś halki koronkami. Na spódnicę ubierano wyszywaną ozdobnym haftem zapaskę. Z kolei biała koszula wokół kołnierzyka i mankietów była zdobiona ręcznymi haftami. Na to zakładano gorsety obszyte cekinami oraz zdobnymi haftami. Zdobienia gorsetu były umiejscowione wokół kołnierza, wzdłuż torsu, wokół pasa oraz na rękawach. Do czerwonej spódnicy przypisany był gorset o tym samym kolorze, a przykładowo do zielonej spódnicy – zielony gorset. Na głowę zakładano białą, krochmaloną chustę, której brzeg był ręcznie haftowany motywami roślinnymi. Na szyi noszono czerwone korale. Ubierano również wysokie, sznurowane buty na obcasach.

Okazało się, że dwie uczennice z klasy VI uczęszczają na zajęcia tańca od jakiegoś czasu. W serwisie YouTube został zamieszczony filmik z poczynaniami młodszej grupy tanecznej "Hyżniacy". Link do filmu znajduje się TUTAJ